Hava Durumu
OBJEKTİFİMDEN UYGUR” SERGİSİ ANKARA’DA

“Objektifimden Uygur” fotoğraf sergisi, Ankara’da Milli Kütüphane Sergi Salonu’nda düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay katıldı.  “2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı” etkinliklerinin bir parçası olan sergi, Çin Devlet Basın Ofisi ve Çin Uluslararası Radyosu tarafından ortaklaşa düzenlendi. Sergide,Türk fotoğraf sanatçısı Yavuz Alatan’ın 60 fotoğrafı ziyaretçilerle buluştu. Fotoğraflar, Uygur kız, çocuk, yaşlılar ile doğal manzaralar ve gelenek-görenekleri içeren dört bölümden oluşuyor.


Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sergiyi gezerek Yavuz Alatan’ı tebrik etti. Yavuz Alatan Xinhua Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Çin Uluslararası Radyosu ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Dış Tanıtım Ofisi tarafından geçtiğimiz yıl düzenlenen “Objektifimden Xinjiang” etkinliğine katıldığını hatırlattı. Gezi boyunca gördüklerinin kendisinde çok güzel ve hoş bir izlenim bıraktığını anlatan Alatan fotoğraf sergisinin Çin ve Türkiye arasındaki dostluğun geliştirilmesine yardımcı olacağına inandığını söyledi.

Sergiyi gezen bir Ankaralı, “Sergilenen fotoğrafları çok beğendik. Kendi ülkemizden bir fotoğrafçının gözünden Uygur Özerk Cumhuriyeti’ni tanıdık. Fırsat olursa ben de Çin’e gidip Xinjiang’daki son gelişmeleri görmek isterim” dedi.

Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı olan Yavuz Alatan 1962 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Üniversitesi DTCF Tarih bölümünü bitirdi. 10 yıl Hürriyet Gazetesi’nde çalıştı. Ardından “The New Anatolian” gazetesinde fotoğraf editörlüğü yaptı. Şu an Forsnet yayını olan Capitol Life ve Gazeteport için çalışıyor.

10 yıldır fotoğraf sergilerine imza atan Yavuz Alatan Küba, Azerbaycan, Kaçkınlar, Başkırdistan, Antalya, Kerkük, Moldovya ve Gagavuz Türkleri, Berlin, Kaşgarlı Mahmut, Çin konulu fotoğraf sergileri açtı.

Alatan’ın Küba ve Azerbaycan fotoğraf sergileri daha sonra kitap haline getirildi.

http://turkkazak.com/ 17 Ekim 2012

  
1529 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.76586.7929
Euro7.34927.3787