Hava Durumu
KIRGIZİSTAN’DA KOALİSYON HÜKÜMETİ KRİTİK SÜREÇTE

Kırgızistan’da 23 Ağustos’ta yapılacak Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi öncesinde hükümet kritik sürece girdi.Kırgızistan’da 23 Ağustos’ta yapılacak Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Zirvesi öncesinde hükümet kritik sürece girdi. Ömürbek Babanov başbakanlığındaki koalisyon hükümeti, koalisyonun ortağı diğer partilerin sert muhalefetiyle zor günler yaşıyor.Hükümet, ilk sarsıntıyı koalisyon ortağı Ar Namus Patisi’nin bugün koalisyondan çekildiğini açıklamasıyla yaşadı. Hükümette dört bakanlığa sahip olan Ar Namus’un koalisyondan çekildiğini açıklaması hükümette şok etkisi yaptı.

Bu arada Ar Namus’tan sonra koalisyonun bir diğer ortağı Ömürbek Tekebayev başkanlığındaki Ata Meken Partisi’nin de koalisyondan ayrılma sinyali vermesi, hükümeti daha da çıkmaza soktu. Kabinede beş bakanlığa sahip olan Ata Meken Partisi’nin bugün toplanan milletveklerinin koalisyondan ayrılma niyetinde olduğu bildirildi. Ata Meken Partisi’nin de hükümette çekilmesi durumunda ülkede yeni bir hükümet krizinin yaşanmasının kaçınılmaz olacağı belirtiliyor.

Hükümetin diğer ortakları Babanov başkanlığındaki Respublika (Cumhurşiyet) Partisi ve Cumhurbaşkanı Almazbek Atmabayev’in eski partisi Sosyal Demokrat’tan ise henüz bir açıklama gelmedi. Sosyal Demokrat Partisi’nden de bazı vekillerin hükümetten ayrılma görüşünde olduğu belirtiliyor.

Başbakan Babanov, görevi sırasında yolsuzluklara karışma iddialarıyla eleştiriliyor.

Kırgızistan’da 10 Ekim 2010′da yapılan Parlamento seçimlerinde koalisyon hükümeti ortağı Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi 26, Ar Namus 25, Respublika (Cumhuriyet) Partisi 23 ve Ata Meken Partisi(Anavatan) 18 milletvekili çıkarmıştı. seçimde birinci olan Ata Curt (Yurt) Partisi ise 28 vekil çıkarmıştı. 120 sandalyeli Kırgızistan parlamentosunda bir partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için 65 milletvekiline sahi

http://turkkazak.com/ 22 Ağustos 2012

  
1492 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84756.8750
Euro7.72547.7563