Hava Durumu
DAĞLIK ALTAY GELENEKLERİ

Altaylıların kültürü bir çok Orta Asya halkının manevi-ahlaki geleneklerini özümsemiştir. Altaylıların Dünya görüşünde Altay’ın efendisi kültü özel bir yer tutar. Altay efendisi tüm sakinlerini korur. Altay efendisi, kutsal Uç-Sumer Dağı’nda yaşar ve beyaz kıyafetli yaşlı bir adama benzer. Onun insanın rüyasına girmesi iyi şans olarak kabul edilir. Altay’ın ruhuna saygıyı dağ geçitlerinde kordela bağlamak anlamına gelen kıyra buular ve yakın insanlar, yolun emniyetli olması, hastalık ve kazalardan korunmak için dilenen dilekler anlamına gelen alkışi geleneklerinde hala görebiliriz.

Dağlık Altay topraklarında çok sayıda nehir, göl ve pınar bulunur. Buralarda bulunan suyun iyileştirici etkisi vardır. Buranın yerlileri bu suyun ölümsüzlük dahi verebileceğine inanırlar. Bu tür pınarlara arcan denir. Yol bilen ve iyileştirme yetneklerine sahip olan bir rehber olmadan arcana gidilmez.

Altay’da her soy kendi kutsal dağına sahiptir. Kadınların soy dağlarının yakınında başları açık bulunmalarına, buraya tırmanmalarına ve isimlerini sesli olarak söylemelerine izin verilmez.

Altaylılar ateşle özel bir saygı duyarlar. Ocak evin merkezi, ruhu olarak kabul edilir. Hatta insanlar ateşi beslerler, süt döker, et ve yiyecek parçaları atarlar. Ateşin üzerinden atlamak, ateşe çöp atmak, tükürmek kesinlikle yasaktır.

Ateşle ilgili çok sayıda gelenek bulunmaktadır. Örneğin düğün yemeğine ocağa saygı gösterisinde bulunmadan başlanmaz. Genç evliler ateşe çay atar, yağ döker ve bir kaç damla araka damlatırlar. Bu düğün töreninin birinci günü, damadın evinde yapılır. Düğünün ikinci günü gelin günü olarak adlandırılır ve dolayısı ile gelinin ebeveynlerinin evinde düzenlenir. Altaylılar günümüzde genelikle iki evlilik töreni yaparlar, biri geleneksel, diğeri modern bilinen evlilik törenidir.

Dağlık Altay sakinleri çok misafirperver ve iyi niyetlidirler. Nesilden nesile misafir ağırlama, akrabalık ve komşuluk ilişkileri kuralları aktarılır. Misafiri iyi ağırlamak, süt veya süt ekşisi çegen ikram etmek, çaya davet etmek her ev sahibinin yükümlülüğüdür.

Diğer bir dikkat çekici Altay geleneği anlatı yani kayçi sanatı ile ilgilidir. Kayçiler dinleyenlere sadece eski efsaneleri, kahramanlık hikayelerini anlatmakla kalmaz, bu anlatımlarını kay denilen gırtlaktan gelen özel bir şarkı ile süslerler. Kayçinin günlerce şarklı söyleyebileceğinden bahsedilir, bu ne kadar güçlü bir sese sahip olduklarını gösterir. Kay gizemli bir sunuştur, kayçiler toplum içinde çok saygın bir yere sahiptirler. Altay’da kayçi yarışmaları düzenlenir. Kayçiler bütün bayramlara ve kutlamalara davet edilirler.

Altaylılar ve bölgedeki diğer yerleşik halklar için Altay, canlı, hayat, kısmet ve mutluluk veren demektir.

http://turkkazak.com/ 17.08.2012

  
2047 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84756.8750
Euro7.72547.7563