Hava Durumu
TATİLİNİ TÜRKİYE’DE GEÇİREN TURİSTLERİN SAYISI NEDEN AZALIYOR?

Rusya Tur Operatörleri Birliği’nden verilen bilgilere göre, bu yılın Ocak-Haziran ayları arasındaki dönemde 1 milyon 430 bin Rusyalı tatilini Türkiyede geçirdi. Bu, geçen yılın aynı dönemindekine oranla yüzde 4 daha az bir rakama tekabül ediyor. Bu arada Rusya, Türkiye’yi ziyaret eden turistlerinin sayısı açısından ikinci yer alıyor. Almanya bu bakımdan birinci sırada. Ama bu yıl Türkiye’yi ziyaret eden Alman turistlerinin sayısı da geçen yıldakinden az.

Türkiye Yeni Mesaj gazetesinin bildirdiğine göre, Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısının azalması kalıcı bir eğilim halini alabilir. Yorumcumuz Stanislav Tarasov bu şunları söyledi: Avrupa’dan turist akışının azalması ekonomik krizle izah edilebilirken Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısının azalması, Yeni Mesaj gazetesinin görüşüne göre, uluslararası ilişkilerin özel durumuna bağlı. İranlı turist sayısının azalmasının sebebi de aynıdır. Bu yılın 6 aylık döneminde Türkiyeyi ziyaret eden İranlıların sayısı geçen yılın aynı dönemindekine oranla yüzde 40 oranında azaldı.

Türkiye’de turizm, en dinamik olarak gelişen ekonomi sektörlerinden biridir. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığının verilerine göre, günümüzde 30 milyon turist Türkiye’ye 25 milyar dolarlık gelir getiriyor. Bir süre önce Türkiye hükümeti, önümüzdeki l0 yıllık dönemde turizmden sağlanan gelirin iki katını çıkarılmasını sağlamak niyetinde olduğunu belirtti. Ama Türkiye’nin ileride de deniz, güneşli hava, mükemmel tarihi anıtlar, iç ve bölgesel siyasi istikrar çağırışımı vermesi halinde bu hedefe erişilebilecek.

Oysa durumun böyle olacağına yönelik bir inanç yok. Türkiye Otelciler Federasyonu başkanı Osman Ayık, Türk turizm piyasasındaki kayıpların Türkiye ile Suriye ve İran arasındaki gerginliğe bağlı olduğunu kaydetti.

Seven Tour firması sahibi Deniz Tüfekçi de silahlı ihtilafların başlaması ve Türk askerlerinin Suriye’ye müdahalesi halinde Türkiye’nin turizm sektörüne çok büyük bir zarar verileceği uyarısında bulundu. Tüfekçi’nin ifadelerine göre, Türkiye’nin turizm sektöründe istihdam edilen 4 milyon kişi işsiz kalacak. Birinci Körfez savaşı sırasında Türkiye’nin turizm sektörü aynı çöküş dönemini yaşamış ve Turizm sektörünü krizden kurtarma çabaları neredeyse l0 yıl almıştı. Oysa Körfez savaşı sırasında çatışmalar Türkiye’nin tatil beldelerinden uzakta yapılıyordu. Suriye’deki gerginliğin daha da artması, hele Suriye’deki gelişmelere Türkiye’nin katılması halinde, turizm sektörünün olumsuz yönde etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır.

http://turkish.ruvr.ru/  03.08.2012 2012

  
1585 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.15506.1797
Euro6.72966.7566