Hava Durumu
KAZAKİSTAN 3. ALTINI DA KAZANDI VE LONDRA OLİMPİYATLARI SIRALAMASI’NDA 6.

30. Olimpiyat oyunlarında  üç  altın madalya elde eden Kazakistan, Olimpiyat Sıralaması’nda 6 sıraya yerleşti. Londra  Olimpiyat Oyunlarının dördüncü  günü sonunda  Kazakistanlı sporcular  üç altın madalya kazandı.Olimpiyatların ilk gününde, Londra ve Surrey’de 250 kilometrelik bir parkurda koşulan bisiklet yarışını, Kazakistan’ın tanınmış sporcusu Aleksandr Vinokurov kazandı.

İkinci gününde 53 kiloda podyuma çıkan 19 yaşındaki Kazak  milli halterci Zulfiya Chinshanlo altın madalyayı dünya rekoru kırarak kazandı . Son olarak Kazakistan’a altın madalyasını kazandıran ise, Maiya Maneza oldu. Bayanlar 63 kiloda altın madalyayı kazanan Kazak Maiya Maneza, silkmedeki ilk hakkında 135 kilo kaldırarak olimpiyat rekorunu kırdı . 63 kiloda yarışan halterci Maiya Maneza, koparmada 110 kilo kaldırarak, bu seriyi ikinci sırada tamamladı. Yarışın ikinci bölümü olan silkmede ise 135 kiloyu rahat kaldırdı.

Toplamda 245 kilo ile olimpiyat şampiyonu olan Maiya, altın madalyanın sahibi oldu.

Başarılı halterci Maiya, daha önce 2009 ve 2010 yıllarında da dünya şampiyonu olmuştu. 2011 yılında ise silkmede 143 kilo kaldırarak dünya rekoru kırmıştı.

Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kazakistanlı sporcu Maiya Maneza’ya, 30’uncu Olimpiyat Oyunlarında gösterdiği başarı dolayısı ile kutlama mesajı gönderdi.

Devlet Başkanı yayınladığı mesajda “Londra’daki 30’uncu Olimpiyat Oyunlarının halter yarışmalarındaki olağanüstü ve çok açık zaferinle kutluyorum.

Sen, altın madalyayı kazanarak, herkese,  dünyanın en başarılı sporcularından biri olduğunu bir kez daha ispatladın.

Sen ustalığın, azmin ve başarıya yönelen gayretinle, rakiplerinin büyük saygısını, milyonlarca taraftarının sevgisi ile desteğini içtenlikle hak ettin.

Parlak zaferlerinle, bundan sonra da, Kazakistanlıları sevindirmeni diliyorum” dedi.

 

Kaynak: nur.kz, K.C. Büyükelçiliği Basın Bülteni No:46, Türkkazak.com, 01 Ağustos 2012

  
1840 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.15506.1797
Euro6.72966.7566