Hava Durumu
ÖZBEKİSTAN KÜLTÜR GEZİLERİ

                ÖZBEKİSTAN KÜLTÜR GEZİSİ              (6 GÜN 5 GECE)

İSTANBUL – TAŞKENT – XIVE – BUHARA – SEMERKAND –TAŞKENT – İSTANBUL

 

Günler

TARIH

 

                                              PROGRAM

 1.GÜN

 

TAŞKENT  - XIVE

Saat 05.50’de iniş. Taşkent Havaalanında karşılama, ve bir lokantada kahvalti zamani. Taşkent üzerinde yarım günlük gezi programı: Kukeltaş Medresesi, Kaffal Şaşi Türbesi, Barak Han Medresesi, Kaht-ı İmam Camii , Özbekistan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bulunan Hazreti Osman dönemine ait Kuran-ı Kerim'in orijinal mushafı'nın ziyaret edilmesi. Özbekistan Havayollarının HY 1051 uçuşu ile Urgench’e hareket. Urgench Havaalanında karşılama, otele transfer, yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme. 


2.GÜN 

 

XIVE  

Kahvaltiden sonar Xive gizesi; Taş Avlu Sarayı ile Abdullah Han Medresesi’ni gezecek, gün boyu iç Khiva kale ve kapıları ile pek çok tarihi mirası birarada göreceğiz. Içan Kale, Ata Dervaze, Taş Dervaze, Koş Dervaze, Polvon Dervaze, Muhammed Amin Han Medresesi (Orta Asya’daki en büyük medreselerden biri olan bu medrese 1851 yılında Muhammed Amin Han tarafından yapılmıştır), Muhammed Rahim Han Medresesi, Pahlovan Mahmud müzesi, İslam Hoca medresesi ve minaresi   . Öğle yemeğinin ardından Hive şehri gezimiz devam ediyor. Hive’deki en büyük camilerden biri olan Cuma Camisi, XIX. yüzyılda Muhammed Rahim Han tarafından yapılmıştır. Cuma Camisi’nin ardından Taş Havlu, Allakulihan Medresesi, Allakulihan Kervansarayı, Allakulihan Timi, Polvon Dervaze. Akşam yemeği. 


3.GÜN

 

 

XIVE – BUHARA

Otelde erken sabah kahvaltısından sonra Buhare sehri’ya hereket. Özel aracımızla yaklaşık 7 saatlik      yolculuk ile Özbekistan'ın en büyük vaha kenti, Buhara'ya hareket. Öğle yemeğini özel olarak hazırlanan lunch-box eşliğinde Amuderya nehri kıyısında alacağız. 18:00   Buhara’ya varış ve otelimize yerleşme. Akşam yemeği. Akşam yemeği “Nadir Divanbegi” Medresesinde (Folklor Gösterisi ile)ve geceleme.


4.GÜN

 

 

BUHARA –  SEMERKANT

Kahvaltiden sonra Buhara şehri gezisi. Ziyaret edeceğimiz tarihi mekanlar;  İsmail Samanî Türbesi, Çeşme-i Eyyüb Türbesi, Bolo Havuz Camisi, Ark kalesi, Kalon Minaresi, Kalon Camisi, Mir Arab Medresesi, Amir Alimhan Medresesi, Tok-i Zargaron Pazarı, Uluğ Bey Medresesi, Abdülazizhan Medresesi, Tok-i Telpakfuruşon Pazarı. Semerkant’a hareket (270km). Semerkant’a varış. Otele yerleşme. Semerkant gezisi: Emir Timur ve Timurluların anıt mezarlarının bulunduğu Gur-I Emir türbesi, Bibi Hanım türbesi. Akşam yemeği ve geceleme.   


5.GÜN

 

 

SEMERKANT – TAŞKENT

Otelde sabah kahvaltısının ardından Semerkant gezisi: Günümüzde hala dünyadaki bilime ışık veren buluşların yapıldığı Semerkant şehrinde bulunan Registan meydanı: Uluğ Bey medresesi, Şirdar medresesi, Tilla Kari medresesi, Şahi Zinda türbesi, Ali Kuşçu’nun müdürlük yaptığı Uluğ Bey Rasathanesi’ni ziyaret ederken Semerkant’ın neden Doğu Rönesansı’nın merkezi olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Taşkent'e hareket (320 km). Taşkent’e varış. Otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme.


6.GÜN

 

TAŞKENT – İSTANBUL

Otelde erken sabah kahvaltısı ardindan Taşkent Havaalanına transfer. İstanbul’a Özbekistan Havayolları ile saat 0645 de İstanbul’a hareket ve 0930’da varış... Tur sonu. 


                                        ÖZBEKISTAN’A HOŞ GELDINIZ !

 

ŞEHİRLER

4* OTELLER 

1.

TAŞKENT

 4* “ASIA TASHKENT” OTELİ

2.

XIVE

                                       4* “ASIA KHIVA”  OTELİ

3.

BUHARA

4* “ASIA BUKHARA” OTELİ

4.

SEMERKAND

      4* “ ASIA SAMARKAND” OTELİ

 

 

 

HER BİR KİŞİ İÇİN GEZİ PROGRAMININ FİYATI (ABD DOLARI)

OTELLER KATEGORİSİ 

2

4-5

6-7

8-13

14-20 (+1)

1.

1025 $

912 $

966 $

952 $

938 $

4* OTELLER 

     122 $

SGL ODA FARKI

 

ULAŞIM

Kişiler

Ulaşım tipi

Model

Oturaklar

Klima

1.

2 

Chevrolet lacetti 

2011 

4 

Var 

2.

4-5

Grand Hyundai Starex

2010

8

Var 

3.

6-7

Ssang Yong Istana

2008

14

Var

4.

8-13 

Mitsubishi, Mersedes Sprinter 

2010

20

Var 

5.

14-19

Golden Dragon town

2008

35

Var

     

TUR FIYATINA DAHIL OLAN HIZMETLER:

 

*Özbekistan’dan davetiye ve vize alımı,

*Programda belirtilmiş otel (standart 2 kişılı oda) konaklama; 

* Sabah kahvaltısı, Akşam yemeği;

* Tüm transferler;

* Gezi boyunca klimalı konfor araç;

* Gezi boyunca Türkçe rehberlik hizmetleri;

* Programda belirtilen tüm ören yeri giriş ücretleri;

* “Nadir Divanbegi” Medresesinde Folklor Gösterisi;

 

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 

*İstanbul-Taşkent-İstanbul uçak bileti 

*Yemekler esnasında alkollü ve alkolsüz tüm içecekler;

*Ören yeri girişlerinde muhtemel video kamera ve fotoğraf makinesi için ödenebilecek ücretler;

*Havalimanında ve otellerde bagaj taşımacılığı ücretleri;

*Şahsi tüm harcamalar;

*Yurt dışı çıkış harcı 15.- TL.

*Taşkent – Xive içhat uçak bileti (+107$);

 

 

KÜLTÜRLERİN BEŞİĞİ ÖZBEKİSTAN TURU

(9 GÜN 8 GECE)

TAŞKENT – URGENÇ – HIVA - BUHARA – ŞAHRİSABZ - SEMERKAND - TAŞKENT

 

 1 GÜN Pazar: TAŞKENT (K, A)

 Sabah 02.30 TK370 sefer sayili uçagi ile Özbekistan'ın başkenti Taşkent’e varış, havalimanında karşılanma ve “Golden Valley” 4* otele transfer. Kahvaltı sonrası yapacağımız gezide (Eski Şehir): Hast İmam Meydanı, Kaffal Şaşi Türbesi, Barak Han Medresesi, Juma Camii, Tillya Şeyh Camii, Kukeltaş Medresesi ve sonuç olarak Çar-Su (Dört-Su) el işleri pazarıni göreceğiz. Akşam yemeği restoranda.

 

2 GÜN Pazartesi: TAŞKENT – URGENÇ – HİVA (K, A)

 Saat 07.00 HY 1051 sefer sayılı uçak ile Taşkent’en Ürgenç’e ucus. 08.40 Ürgenç’e varış ve Hive'ye transfer, “Asia Khiva” 4* otele yerleşme. Nuh’un oğlu Şem tarafından kurulduğuna inanılan Hiva çok sıra dışı bir yerleşim. 2,5 kilometrelik surların içinde geçmişten kalma bir hayat var, 57 büyüleyici tarihi eserden hangisine bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Şehrin İçhan Kale adı verilen tarihi bölümü, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış. Hiva’da yapacağımız tam günlük turumuzda: El Harezmî”nin heykeli, Köhne Ark Hısarı (Görünüshane, kiş ve yaz Camisi ve Ak Şhi Bobo), Muhammed Rahim Han Medresesi, Pehlivan Mahmut Türbesi, Şergazi Han Medresesi, Islam Hoca Minaresi ve Medresesi, Cuma Camii, Ata Kapı, Ak (beyaz) Camii, Anuşhan hamami, Pehlivan Kapı, Alakulihan Medresesi, Kutluk Murat İnak Medresesi, Pazar ve Tim Allakulihan Kervansarayi ve sonuç olarak Hanın Serayı olan Taş Havlyu göreceğiz. Akşam yemeği otelde.

 

 3 GÜN Sali: HİVA – BUHARA (K, A)

 Sabah erken otobüsle Hiva’dan Buhara’ya hareket. Orta Asya’nın en büyük çölü olan Kızılkum çölünü geçeceğimiz bu yolculuğumuzda, etkileyici manzaralar bize eşlik edecek ve yol boyunca Amuderya (Ceyhun) nehri görülecektir (fotoğraf molaları). Öğleden sonra Buhara’ya varış, “Asia Bukhara” 4* otele yerleşme ve dinlenme. Akşam üzeri şehirde kısa bir tur. Akşam yemeği “Lebi Havuz” atrafinda.

 

 4 GÜN Çarşamba: BUHARA (K, A)

 Dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak kabul edilen Buhara'da yapacağımız tam günlük turumuzda: Buhara Surları, İsmail Samanî Türbesi, Eyüp Peygamber Çeşmesi, Bolo (yüksek) Havuz Camii, Koş-Medrese (iki medrese - Modarihon ve Abdullah Han Medreseleri), Ark Kalesi, Poyi Kalon topluluğu (Kalon (büyük) Minaresi, Kalon Camii ve Mir Arap Medresesi), Kapalı çarşılar topluluğu (Toki Zargaron (kuyumcu pazarı), Toki Telpakfuruşon (şapka pazarı) ve Toki Sarrafon (para bozdurma pazari)), Uluğ Bey Medresesi, Abdülazîz Han Medresesi, Hoca Gaukushan topluluğu, Magaki Attari Camisi, Lebi Havuz topluluğu (Kökeldaş Medresesi, Hanaka ve Nadir Divan-begi Medresesi), Nasrettin Hoca heykeli, Buhara Sinagogu ve sonuç olarak Çar Minar Minaresini (yani dört minare) göreceğiz. Akşam yemeği “Nadir Divan Begi” medresesinda.

 

 5 GÜN Perşembe: BUHARA (K, A)

 Bugün Buhara gezisine devam ediyoruz; Şah-ı Nakşibendî, Behaeddin-i Buharı Hazretleri ve Valideleri’nin türbe ve külliyesini, Buhara Emirlerinin yazlık sarayı Sitorai Mohi Hossa ve Cor Bakir mezarlığını (ölüler şehiri) göreceğiz. Öğlen serbest. Akşam yemeği restoranda.

 

 6 GÜN Cuma: BUHARA - ŞEHRİSABZ - SEMERKAND (K, A)

 Kahvaltıdan sonra otelimizden ayrılarak, Özbekistan’ın güneyindeki, Timur Han’ın doğum yeri olan Şehrisabz’a (Yeşil Şehir) hareket ediyoruz. Şehrisabz’a varışın ardından, burada Timur Han’ın yaptırdığı Aksaray, kendisi için yaptırdığı ama defnedilmediği mezar, torunu Cihangir Şah’ın türbesi, dev büyüklükte Timur Han Heykeli, Şeyh Ömer Camisi ve Türbesi, Şeyh Şemsetten Külal Türbesi, Gumbez-i Seyidan, Hazreti İmam Külliyesi (Darüssiadet) ve Gök-Gumbez (Kümbet) Camii’ni ziyaret. Gezi sonunda, 1,5 saatlik bir yolculukla Semerkand’a varış, “Sug’diyona Plaza” 3* otele yerleşme. Semerkand'ta İslâm Mimarisinin en güzel örnekleri bulunur. Şehir UNESCO Dünya Miras Alanları Listesine eklemiştir. Akşam yemeği “Kerimbek” restoraninda.

 

 7 GÜN: Cumartesi: SEMERKAND (K, A)

 Kahvaltı sonrası Semerkant’ta yapacağımız tam günlük turumuzda: Registan Meydanı ve buradaki Uluğ Bey, Telkâri (altınla kaplanmış anlamında) ve Şirdari (Aslanlı) Medreseleri, Timur'un Gur Emîr Türbesi, Rukhobod Türbesi, Aksaray Türbesi, Bibi Hanim Camii ve Türbesi, Siab Pazari, Şah-ı Zinde Türbeler Topluluğu, Hazreti Hızır Camii, Afrasyab harabeleri kazı alanı ve Afrasyab Müzesi, Davud Peygamber türbesi ve Uluğ Bey Rasathanesini göreceğiz. Akşam yemeği yerli özel evde.

 

 8 GÜN: Pazar: SEMERKAND - TAŞKENT (K, A)

 Kahvaltıdan sonra Semerkand’dan Taşkent’e otobüsle hareket, yolda giderken İmam-ı Buharî Türbesi ve buradaki camiyi ziyaret edeceğiz. Taşkent’e varış, “Taşkent Palas” 4* otele yerleşeme ve istirahattan sonra, Taşkent gezisine devam ediyoruz (Yeni Şehir): Özgürlük Meydanı, Devlet Amelî Sanat Müzesi, Ali Şir Nevai Opera binası, Emîr Timur Müzesi ve Meydanı, Ekim 1966 saat 05,23´de 8,1 ölçeğinde meydana gelen deprem noktasında; depreme "DUR GELME" yi ifade eden heykeli, Bunyodkor Meydani (daha önceki adıyla “Halkların Dostluğu Meydani”), Abul Kasim Medresesi ve Taşkent metrosu’nu göreceğiz. Gece yarısına kadar kalacağımız otelimizde dinlenmeye çekiliyoruz. Akşam yemeği restoranda.

 

 9 GÜN: Pazartsei: TAŞKENT – ISTANBUL

Saat 03.30 civarında havaalanına transfer ve TK 371 ile Istanbula saat 06:40 uçuş.        

ŞEHİRLER

4-3* OTELLER 

1.

TAŞKENT

GOLDEN VALLEY” OTELİ    4*

2.

KHIVA

“ASIA KHIVA” OTELİ    4*

3.

SEMERKAND

“SUG’DIYONA PLAZA” OTELİ    3*

4.

BUHARA

ASIA BUKHARA” OTELİ    4*

 

 

 

HER BİRİ İÇİN GEZİ PROGRAMININ FİYATI (ABD DOLARI)

4-3* OTELLER 

2

4

6-7

8-13

14-20(+1)

1.

1299 $

1166 $

1068 $

1046 $

1028 $

 

222 $

SGL ODA FARKI 

 

ULAŞIM

Kişiler

Ulaşım tipi

Model

Oturaklar

Klima

2

Chevrolet Lacetti

2011

4

Var

4-5

Grand Hyundaı Starex

2010

8

Var

6-7

Ssang Yong Istana

2008

14

Var

8-13

Mitsubishi Rosa, Tayota Koster

2010

21

Var

14-20

Golden Dragon city

2009 

36

Var

 

Fiyata Dahil Olanlar

Havaalanından transfer,

Programda belirtilen otellerde çift yatakli odalarda konaklama,

 Kahvaltı ve akşam yemekleri,

 Programdaki tüm geziler ve transferler (klimalı minibüs veya otobüsle),

 Programda belirtilen tarihi yerlerin müze giriş ücretleri,

 Turkçe konuşan rehber hizmetleri,

 Turistik vize davetiyesi,

 Özbekistan elçiliğinden alıncak vize.

 

Fiyata Dahil Olmayanlar

 İstanbul-Taskent-İstanbul uçak bileti

Taşkent - Urgenç uçuş bileti = 105 US$ kişi başına,

 Programda olmayan ekstra gezi ve ziyaretler,

 Öğle yemekleri,

 Kişisel harcamalar,

 Foto ve kamera ücretleri.

 

NOT:Tur tarihi belirtilmemiştir.Gelen talep doğrultusunda bu turda değişiklik yapılabilir.Buna göre fiyat azalır veya artabilir. 


Özbekistan seyahatınızda“ ÖZBEKİSTAN TURİZM REHBERİ “ni yanınza almayı unutmayınız. 

  
3505 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.56506.5913
Euro7.20567.2345