Hava Durumu
İLK İSTANBUL-BİŞKEK-ULANBATUR HAVA SEFERİ GERÇEKLEŞTİ

Bişkek, 6 Temmuz. /Kabar/. Ulanbatur (Moğolistan) şehrinde Kırgızistan, Türkiye ve Moğolistan yetkililerinin katılımıyla İstanbul-Bişkek-Ulanbatur hava seferinin açılışına adamış törenli faaliyet düzenlendi.

Kırgızistan Hükümet idaresi’nin basın hizmeti bildirdiği gibi, faaliyette ülkemizi Kırgızistan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Yardımcısı Şeralı Abdıldayev ve Sivil Havacılık Ajansı Başkanı Akılbek Cumabayev temsil etti.

Törenli faaliyet sırasında Moğolistan’ın Tam Yetkili Türkiye Büyükelçisi Oçir Oçirjav, Moğolistan yöneticiliğinin Kırgızistan ile olduğu gibi, Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesini beklemekte olduğunu kaydetti.

Oçirjav, “Şimdilik Kırgızistan ile tatmin edici ticari ve ekonomik işbirliği hakkında söyleyemeyiz. İşadamlarımız Kırgızistan’dan taze ve kuru meyveleri yetiştirmeye ilgilenmektedir. Daha önce bizim işadamları Kırgızistan’dan birkaç defa meyveleri getirmişti, ancak, Bişkek’e direkt sefer olmadığından dolayı bu faaliyetin kar getirmediği ile bağlantılı olarak nakliyat durduruldu. Şimdi ise Kırgızistan’a, Orta Asya’ya doğrudan biy yol açıldı”, dedi.

Büyükelçi’nin söylediklerine katılan Şeralı Abdıldayev, söz konusu hava seferinin açılışı turizmin gelişimini de olumlu etkileyeceğini dile getirdi.

Türk Hava Yolları şirketi Başkanı Hamdi Topçu, seferin açılması yakın tarihsel bağlantısı olan üç ülke arasında dostluk ilişkileri güçlendireceğini vurguladı.

http://kabar.kg/

  
1800 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.68576.7124
Euro7.22287.2518