Hava Durumu
RUS UZMAN, RUS-TÜRK TİCARİ İŞBİRLİĞİNİ DEĞERLENDİRDİ:100 MİLYARLIK TİCARET HACMİNE ANCAK BİR ŞART İLE ULAŞABİLİRİZ

Geçen hafta St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda ilk defa Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler özel panelde ele alındı. Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen panele, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız başta olmak üzere çok sayıda Türk ve Rus bürokratı, işadamı, uzmanı katıldı. Türk işadamlarının Rusya’da imza attıkları başarılar, ikili ticari ilişkilerde mevcut sorunlar, perspektifler masaya yatırıldı.

Türk iş dünyası gerçekten Rusya’da son derece aktif bir şekilde çalışıyor, her iki tarafa çıkar sağlayan farklı farklı projeleri gerçekleştiriyor. Peki, Türk müteşebbislerinin ilgisini, yatırımlarını Rusya’da neler çekiyor? Rus uzmanları, Türk iş dünyasını nasıl görüyor? Rus iş çevrelerinin Türkiye’deki faaliyetleri aynı boyutta mı? Bütün bu konular başta olmak üzere Rus-Türk ekonomik ve ticari işbirliği hakkında bu defa bir Rus uzmanı ile konuştuk. Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü Doç. Dr. Pavel Şlıkov sorularımızı cevapladı, konu ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Rus uzmanına göre Rus-Türk ilişkilerinin ana hatlarından biri – bölgelerarası ticari işbirliği. Bu bağlamda Pavel Şlıkov, Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması ile ilgili Türk tecrübesinin Rusya’nın tüm şehirleri ve bölgeleri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Bilindiği gibi, iki ülkenin liderleri bir hedef koydular – önümüzdeki birkaç yıl içinde 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmine ulaşmak. Pavel Şlıkov, bunun ancak bir şart ile mümkün olabileceğini kaydederek, Türk firmalarının Rusya’daki faaliyetlerinin Rus ekonomisi için faydalı olduğunu vurguladı.

Pavel Şlıkov’un görüşlerini, Sergey Koritskiy’in hazırladığı programda dosyayı indirerek dinleyebilirsiniz.

 

 

 

  
1784 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.56506.5913
Euro7.20567.2345