Hava Durumu
RUSYA TÜRKOLOGLARI MOSKOVA’DA KİTAPLARINI TANITTI

14 Haziran’da Rusya Devlet Kütüphanesi Doğu Edebiyatı Merkezi’nde Türk-Rus Kültür Merkezi ve “Akademi” dil merkezinin girişimiyle Rusya Türkologlarının kitaplarının tanıtımı yapıldı. Etkinliğin açılışında konuşma yapan Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Müşaviri Celal Kılıç, yazarlara iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine, iki ülkenin birbirine yaklaşmasına yaptıkları büyük katkılar için teşekkür etti.

İlk konuşmacı Pavel Şlıkov, yazdığı “Türkiye’de vakıflar. Geleneksel kurumun dönüşümü” kitabını tanıtarak şöyle konuştu: “1923 yılından sonra ülkede vakıflar mirası kalmamış gibi görünüyordu. Kurumun ismini bile yasa ile değiştirmek için teşebbüste bulunuldu. Vakıflara benzeyen kurumlara “vakıf” kelimesinin yerine “tesis” denmeye başlandı. Ancak bu konuyla yakından ilgilenmeye başladığım zaman cumhuriyet dönemindeki vakıflar konusunun XVI. – XVIII. yüzyıllar arasındaki klasik Osmanlı dönemindeki vakıflardan daha merak uyandırıcı bir konu olduğunu anladım.”

Bundan sonra Yuriy Anatolyeviç Averyanov Hacı Bektaş Veli ve Bektaşî Tarikâtı” kitabını tanıttı. Averyanov şöyle konuştu:

“Bu kitapta başkentteki bürokratlarla pek ilgili olmayan Anadolu sakinlerinin manevi dünyasına dikkat çekmek istedim. Bu yaklaşım, Osmanlı kültürü içindeki Bektaşilerle, şiirleri, törenleri ve Mevlevi sema ayinlerinden önemli ölçüde farklı olan Bektaşi sema ayinleriyle ilgili özel bir tabakanın ortaya çıkarılmasını sağladı. Okuru Anadolu, Balkan ve komşu bölgelerin halklarının dünya görünüşünün özü olan Bektaşilerin özgün, yetenekli ve samimi manevi kültürü ile tanıştırmayı hedefledim.”

Tanıtılan kitaplar arasında Svetlana Oreşkova, Natalya Ulçenko ve Mariya Repenkova’nın ortak eseri olan “Rusya ve Türkiye: Körfez üzerinden Atlayış” kitabı da vardı. Yazarların her biri yazdığı bölümü anlattı. Üç yazar amaçlarının iki ülkeler arasındaki ilişkileri basit ve anlayışlı bir şekilde anlatan sıra dışı bir araştırma hazırlamak olduğunu söylediler. Natalya Ulçenko şunları söyledi: “Bu kitaba ilgi gösteren bilimsel veya şarkiyat bir yayınevi değil, çok geniş bir okur yelpazesi olan “Prosveşçeniye” yayınevi olduğuna dikkat çekmek isterim. Kitabımız sadece Türkiye konusunda uzmanlaşan öğrenci, öğretmen ve araştırmacıların ilgisini çekmekle kalmayıp uluslararası ilişkiler ve Türkiye tarihine ilgi duyan herkes için enteresan olacak”.

Etkinlikte İbrahim Müteferrika matbaasında basılan Osmanlı kitapları da sergilendi. Yuriy Averyanov bu kitaplar hakkında detaylı bilgi verdi.

http://turkish.ruvr.ru/

  
1673 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.76495.7880
Euro6.41576.4414