Hava Durumu
NAZARBAYEV’DEN DİNLER KONGRESİ’NDE İLGİNÇ ÇIKIŞLAR-Ramiz MEŞEDİHASANLI

30 Mayıs tarihinde Kazakistan başkenti Astana’da düzenlenen 4. Semavi ve Geleneksel Dinler Kongresi başladı. Dünyanın farklı yerlerinden 30′a yakın dini lider ve temsilcinin katıldığı kongrenin açılışını Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev yaptı.Açılış konuşmasını yapan Nazarbayev bir dizi konuya değindi ve birçok teklifte bulundu. Nazarbayev İslam’ın baskıcı ve tutucu tarikatlarını tehlikeli bulduğunu açıklayıp, dinsizliğin yaygınlaşmasına karşı dini liderlerin mücadelesini de desteklediğini açıkladı. Nazarbayev’in ilginç konuşmasından bazı başlıkları okuyucularımıza aktarıyoruz:

Dinler Arasında Uzlaşmaz Farklılıklar Ve Anlaşmazlıklar Tezi Sadece Bir Fantom.

Nazarbayev, Astana’da Semavi ve Geleneksel Dinler Kongrelerin düzenlenmesi dinler arasında uzlaşmaz farklılıklar ve anlaşmazlıklar tezinin sadece bir hayalet olduğunu gösteriyor. Dinler aralarında savaşmaz. Savaşan insanlar ve ülkeler. Ulu Abay’ın çok akıllı sözler var. ‘Bir müminin görevi iyilik yapmak. Fakat inanç olmadan yapılan iyilik neye yarar? Kongremizin ana amacı insanlığı kayıp mükemmellik yoluna yeniden yönlendirmek, dedi.

Kuran ve diğer kutsal kitaplarının yakılmasını kınıyoruz

Nazarbayev, Dünyada son zamanlara sıklaşan Kuran ve diğer kutsal kitapların yakılması sıklaştı. Kuran ve diğer kutsal kitaplarını yakılmasını kınıyoruz. Tüm dini liderler ve tüm dinler tarafından dinsizlik dalgasına karşı sürmekte olan mücadeleyi destekliyoruz,dedi.

İslam’ın engelleyici tarikatları basiretsiz ve tehlikeli

Nazarbayev, İslam insanlığın kültürel ve maddi mirasının etkileyici ve büyüyen bir katmanı. İslam olmadan bugünü ve küresel toplumun geleceğini hayal edemiyorum. İslam’ın engelleyici, baskıcı [obstrüktif] tarikatları basiretsiz ve tehlikeli. Dini ve etno-kültürel kimliğine bakılmaksızın tüm Kazakistanlılar için milli birlik ve uzlaşma açısından eşsiz bir formül geliştirdik, dedi.

Küresel Hoşgörü Ve Güven Oluşturulması Ve Güçlendirilmesi İçin İnternet Kaynağı Kurulsun

Semavi ve Geleneksel Dinler Kongresi çerçevesinde küresel hoşgörü ve güven oluşturulması ve güçlendirilmesi için internet kaynağının kurulmasını teklif eden Nazarbayev, Kongremizin interaktif ortamında oturumların düzenlenmesi için, internet kullanıcıları için online forum oluşturulmasını teklif ediyorum. Bu konuda kongreye iştirak eden katılımcıların desteğini bekliyorum, dedi. Kongrede “Sürdürülebilir Kalkınmada Dini Liderlerin Rolü”, “İnsanlığın Seçimi Olarak Barış ve Dayanışma”, “Din ve Kadın: Manevi Değerler ve Modern Talepler”, “Din ve Gençlik” konularında panellerin düzenlenmesi bekleniyor.

Kongre bugün 31 Mayıs tarihinde sona erdi.

KAYNAK:www.turkkazak.com

  
2210 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Saat
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.87655.9000
Euro6.52106.5471